Anasayfa Ceviz Nereye Nasıl Dikilmelidir?

Ceviz Nereye Nasıl Dikilmelidir?

Ceviz, dere yatağı olmayan, taban suyu 3,5metre yukarıda olmayan ve arazi yerli kaya olmayan her yere dikilir. Dikim yapılmadan önce toprak tahlili yapılır. Toprak tahlil yaptırmak için il-ilçe tarım müdürlüğüne, köy hizmetlerine, özel idareye veya özel tahlil yapan kuruluşlara müracaat edilir. Onların gözetiminde toprak numunesi alınır. Tahlil sonuçlarına göre topraktaki eski gübreler ve toprak yapısının taban kısmı öğrenilir. Cevizin olup olmayacağı yönünde rapora göre hareket edilir.

Sonuç olumlu ise taban suyuna bakılır, taban suyu en az 3,5metre aşağıda ise arazi 10-10 12-12 gibi işaretleme yapılır, fidan sayısı kadar fidan bağlama tahtası hazırlanır. Rakip komşu sınırlarda 5metre çekilerek işaretleme yapıldıktan sonra en az 1metre derinliğinde ve genişliğinde çukurlar kazılır. Çıkan toprağın 3 de 1 i kadar iyi yanmış hayvan gübresi (1 yıllık koyun gübresi) , büyükbaş hayvan gübresi ise en az 3 yıllık hayvan gübresi, iki üç kürek kum ilave edilir. Toprak tahlili sırasında eksik olan kimyasal gübreler, ölçüleri oranında toprağa karıştırılır. Çukurun sağına konan üst toprak gübrelerle karıştırılarak çukurun en alt tarafına, alttan çıkan sol taraftaki toprak, çukurun üst tarafına doldurulur. Daha sonra fidan dikilirken toprak çukurdan alınır, varsa fidan dikim tahtası çukur üzerine konur. Dikilecek fidan tüplü ise fidanın tüpten dışarı çıkmış olan köklerin uçları makasla kesilerek poşet çıkartılır. Toprağı dağıtılmadan çukura fidan yerleştirilir ve aşı yeri toprağın üstünde kalacak şekilde fidan destek sopası, fidandan 8-10cm yanına dikilir. Daha sonra toprakla fidan etrafı kapatılır.fidan dikiminden sonra can suyu verilir.

Eğer dikilecek olan fidanımız çıplak köklü ise fidanın dikileceği çukurda 2-3kürek toprak alınır, fidanın kök budamaları yapılır.

Son Güncelleme (Cumartesi, 09 Kasım 2013 22:25)